Para Birimi Seçimi

İnternetten Alışveriş ( Online-Alışveriş )

İnternetten Alışveriş Yapmak  ( Online-Alışveriş )

Merhaba bugünkü yazımızda internetten alışveriş yapmanın artıları,eksileri,güvenilirlik ve alışverişte tercih edilmesi gereken konuları anlatmaya çalışacağız.

İnternetten alışveriş yapmak güvenli mi ?

İnternetten alışveriş yapmak çoğunlukla güvenlidir. Bunu tespit etmek için satış yapan web sitesinin bazı şartları yerine getirebiliyor olması gereklidir.

Bunlardan en önemli olanı 3-D Güvenli ödeme sistemine sahip olması yani alışveriş yaptığınız zaman veri güvenliğinin ve kart güvenliğinin sağlanması. 3-D Güvenli, ödeme sistemi siz alışveriş esnasında kart bilgilerinizi ödeme kısmına yazarsınız bu işlemden sonra bankanız tarafından mesaj olarak şifre gönderilir bu şifreyi yazdıktan sonra güvenli bir şekilde alışverişinizi tamamlamış olursunuz.

Site güvenilirliğini öne çıkaran diğer bir unsur alışveriş yapılacak sitenin  SSL Sertifikasının olmasıdır. Yani  SSL Nedir ? Kısaca SSL’in açılımı Secure Socket Layer anlayacağımız şekilde Güvenli Giriş Katmanı

Ne işe yarar  SSL sertifikaları, insanların web sitenize girdikleri bilgileri korumaya yarar. Örneğin, bir SSL sertifikası web sitenizin bültenine üye olan ziyaretçilerinizin kişisel verilerini ya da sitenizden alışveriş yapan müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini korur.

Bir web sitesinde SSL olup olmadığı nasıl anlaşılır ? Web tarayıcısının adres çubuğunda Web adresi http://  ile başlıyorsa SSL sertifikası yoktur tarayıcı adres çubuğunda muhtemelen üçgen içerisinde ünlem işareti ( ! ) ile gösterilir. Web adresi https://  başlıyorsa SSL sertifikası vardır Adres çubuğunda kilit işareti ile gösterilir.

Buna Bir örnek verecek olursak

http:// www.luviahome.com ( SSL Sertifikası olmayan bir site

https://www.luviahome.com SSL sertifikası olan bir site

Bir diğer güvenilirlik konusu elektronik ticaret bilgi sistemine kayıtlı olması ( ETBİS ) . Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tarafından 11/08/2017 tarihinde yürürlüğe giren Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ kapsamında aşağıdaki tanımlara uyan ve “hizmet sağlayıcı” olarak belirtilen gerçek veya tüzel kişiler ETBİS’e kayıt olmalıdır.

İnternetten Alışverişin Avantajları

Genel olarak internetten alışverişin en bariz avantajı fiyat gibi görünse de bunun yanı sıra zaman , iş gücü ve çok çeşitlilik önde gelmektedir.  Bir arama motorunda almak isteğimiz ürünü arattığımız zaman örneğin posta kutusu araması yaptık karşımıza onlarca seçenek çıkmaktadır. Yada ecza dolabı almak istiyoruz arama motorun da Arama yaptık karşımıza ilk sayfada en az reklam veren firmalarla birlikte 7-8 site çıkmaktadır.  Bu da bize çok çeşitlilik ve fiyat karşılaştırma avantajı sunmaktadır.Yüz yüze alışverişlerde böyle bir imkan olmayacağı için internet alışverişi her zaman avantaj sunmuştur.

Kupon,hediye ve adrese teslim gibi alternatifler de internet alışverişinin avantajlarındandır.

Web sitelerinin kullanıcılarına sunduğu indirim kuponları,kampanyalar,sepet indirimleri yada ürün hediyeleri gibi bir çok avantajla karşılaşabiliriz. Ayrıca ücretsiz kargo ile satılan ürünler de oturduğunuz yerden alışverişinizi tamamlayıp siparişinizin adresinize kadar gelmesi sağlanmaktadır.

İnternetten alışverişin ülke ekonomisine doğrudan ve dolaylı olarak katkısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Üretici firmadan taşıyıcı firmaya kadar onlarca kişi için ekonomik fayda sağlamaktadır.

İnternetten Alışverişin Dezavantajları Nelerdir

İnternet alışverişinde dezavantaj olarak söylenebilecek en önemli konu alışveriş yapılan web sitesinin güvenilir olmaması bu durumda dolandırılma ihtimali ve ürünümüzün gelmeme ihtimali söz konusu olabilir.

Bunun dışında fiyat avantajı olduğu gibi fiyat dezavantajı vardır. Şimdi bu nasıl bir çelişki diye düşüneceksiniz. İnternet sitelerinde aynı ürün farklı fiyatlarla karşınıza çıkabilir. Farklı satıcılar arası rekabetten dolayı ve pazaryeri firmalarının satıcılardan almış olduğu komisyonlardan dolayı. Şimdilerde pazaryeri firmaları %10 ile %20 arasında ürünlerden kesinti yapmakta bu kesintiler haliyle satıcılar tarafından tüketiciye yansıtılmaktadır. Pazaryeri firmaları kendini kanıtlamış firmalar olduğu için ve TV – Radyo  - İnternet – Sosyal medya gibi mecralarda çok fazla reklamı olduğu için genel olarak alışveriş için pazaryerleri tercih edilmekte genel olarak bazı fiyat avantajlarını kaçırmaktayız. Bu aradaki komisyon farkı gibi ücretleri ödemeden avantajlı alışveriş yapmak için satıcının kendi web sitesini de araştırmak güvenlik gereksinimlerini karşılamakta ise alışveriş tercihlerinde bu küçük işletme olarak gördüğümüz firmaların web sitelerinden direkt alışverişi tercih ederek fiyat avantajını yakalamış oluruz.

Biz de luviahome.com olarak hem avantajlı hem de güvenli bir alışveriş deneyimi sunmak için kullanıcılarımıza hizmet vermeye devam edeceğiz.


Kağan Buğra  

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.