Para Birimi Seçimi

İş Güvenliği

İŞ GÜVENLİĞİ

İş güvenliği ülkemizde her ne kadar son yıllarda yaygınlaşmış olsa da, dünya tarihine baktığımızda çok uzun yıllar öncesinden dikkate alınmış ve İngiliz Dr. Bernardino Ramazzani tarafından tedbirler alınması gerekliliği yazıya dökülmüştür. Özellikle sanayileşmenin artması ve meslek hastalıklarının çoğalmasıyla birlikte harekete geçilmiş, iş güvenliği esasları belirlenmeye başlanmıştır. İnsan hayatının her şeyin ötesinde olduğunu düşündüğümüzde, tedbirsiz bir iş yaşantısının mal olacağı acı kayıpların önüne geçmek için, küçük ya da büyük her işletmenin önlemlerini alması ve çalışmalarına bu yönde devam etmesi gerekmektedir. Maalesef ülkemizde her altı dakikada bir iş kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların büyük bir kısmı pazartesi günü, tatil sonrası kapılan rehavet ve konsantrasyon eksikliği nedeniyle oluşmaktadır.

İş kazalarında en sık rastlanan olay kesici bir aletin el ya da parmakları kesmesi ve iki nesne arasında yine el ya da parmakların sıkışması olarak görülüyor. İş güvenliği esasları uygulanan iş yerlerinde, bu vakalardan uzuv kaybı olmadan kurtulmak mümkün. Unutmayın atölyeniz de bulunduracağınız tam teşekküllü bir ecza dolabı, çalışanınızın hayatını kurtarabileceği gibi sizin de vicdanınızda yaralar açmadan rahat bir nefes almanızı ve iş kaybına uğramamanızı sağlar. Her çalışanın sağlıklı ve güvenli bir iş ortamında çalışma hakkı vardır. İş güvenliği esaslarına göre bu hakkı işvereninden talep edebilir. Çalışanlarına sağlıklı ve güvenli iş ortamı yaratmayan işverene yasal işlemler başlatılır ve bu ortamlar sağlanana kadar işyeri kapatılması bile söz konusudur.

İş güvenliği yasasına göre, çalışan sayısı, işyerinde kullanılan makine, alet, kimyasal, vs. ile çalışma şartları ve tehlike oluşturabilecek her türlü etkene göre önlemler alınmalıdır. Bunların başında iş yeri hekimliği gelmektedir. Yine her işyerinde iş güvenliği yasası gereğince ecza dolabı bulundurmak zorunludur. Mekanik cihaz bulunmayan, on kişiden az çalışanı olan işyerlerinde için de tentürdiyot, alkol, pamuk, gazlı bez, sargı bezi, makas, pens, çengelli iğne ve aspirin gibi temel ilk yardım malzemelerinin bulunduğu ilk yardım kitleri büyük önem taşımaktadır. Yaşanan bir iş kazası tedbir alınmadığı taktirde, çalışana sağlık,  işverene vicdan ve iş, ülkemize de ekonomik kayıp olarak geri döner.

www.luviahome.com adresinden ecza dolabı,emanet dolabı ve çoklu ayakkabılık teminlerinizi en kısa zamanda sağlayabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.